Stanisław Wyspiański

W związku z obchodami 60-lecia istnienia Przedszkola nr 96 chcemy przypomnieć i uczcić jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, nazywanego czwartym wieszczem polskim – Stanisława Wyspiańskiego. Usytuowanie Przedszkola nr 96 przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego czyni z wielkiego artysty Młodej Polski nieoficjalnego patrona naszego przedszkola.

W niezrównanym dorobku literackim i plastycznym Stanisława Wyspiańskiego znajdziemy portrety żony i dzieci artysty zdradzające jego szczególną artystyczną wrażliwość na tematykę dzieciństwa i macierzyństwa.  Dzieci z portretów tego oddanego rodzinie ojca są uchwycone w nieupozowanych sytuacjach, np.: śpiące lub karmione przez matkę. Jednocześnie sprawiają wrażenie skupionych na swoim świecie wewnętrznym, tak jakby artysta chciał uchwycić w swoich modelach moment dziecięcej melancholii lub przeczucie dorosłości. Sam Stanisław w wieku siedmiu lat stracił matkę, która zmarła na gruźlicę. W dojrzałym wieku dziecięca tęsknota artysty za opieką i czułością matki znalazła wyraz w cyklu prac plastycznych zatytułowanym „Macierzyństwo”. Przedstawiają one żonę twórcy, Teodorę, która w pełnej czułości i oddania relacji z dzieckiem przeistacza się w uosobienie archetypu troskliwej, karmiącej i witalnej siły macierzyńskiej, która fascynowała Stanisława Wyspiańskiego.

Stanisław Wyspiański zmarł w 1907 roku w wieku 38 lat po dręczącej go latami chorobie. W swojej bogatej spuściźnie  artystycznej pozostawił najwybitniejsze polskie dzieło dramatyczne XX wieku, „Wesele”.